Více informací
Jak používat lněný olej
Lněný olej není určen pro smažení, pečení a jiné tepelné úpravy, stačí ho tedy pouze přidat do hotových pokrmů, rýže, dušené zeleniny, mléčných výrobků, salátů, šťáv apod. Pro jeho charakteristickou lehce ořechovou chuť je možné ho do zálivek použít spolu s olivovým olejem v poměru 1:1. Jako doplněk stravy lze lněný olej užívat nejlépe nalačno 1-2 kávové lžičky vždy ráno a večer.
Lněný olej doporučovala také Dr. Budwig konzumovat s tvarohem, nejlépe nízkotučným, který obsahuje více aminokyselin se sírou napomáhající snadnému vstřebávání účinných látek obsažených ve lněném oleji.
Lněný olej je také výborným pomocníkem při péči o pokožku, vlasy, nehty, v kosmetice či jako přísada masážních olejů. Zábal na vlasy z lněného oleje nachází hojné využití při problémech s lupy a suchou pokožkou.
Charakteristika lněného oleje
Společnost Wolfberry lněný olej každých 15-dnů lisuje za studena. Díky tomu si zachovává okolo 50 % kyseliny linolenové a maximální množství dalších látek např. poměr omega 3 a 6 mastných kyselin. Složení těchto kyselin je velmi podobné těm, které se nacházejí v rybách.
Len setý pomáhá normálnímu trávení, kontrole tělesné hmotnosti a chuti k jídlu, normální funkci střevního traktu a jeho pravidelnosti, komfortu při menopauze, normální funkci prsou a prostaty.
Lněný olej Wolfberry je za studena lisovaný olej ze semínek lnu setého (Linum usitatissimum L.) bez přidaných barviv a konzervačních látek. Lněný olej je ideálním zdrojem pro tělo nezbytných esenciálních mastných kyselin v ideálním poměru 3-4:1 omega 3 a omega 6 mastných kyselin.
Lněný olej je bohatý také především na kyselinu ?-linolenovou (obsahuje okolo 50 %), která patří mezi tzv. esenciální mastné kyseliny. Ty je nutné přijímat potravou, neboť si je naše tělo nedokáže vytvořit. Omega 3 mastné kyseliny se doporučují při zánětlivých onemocněních vedoucích k ateroskleróze, prevenci srdečních onemocnění, arytmie či podpoře imunitních funkcí.
Lněný olej je třeba chránit před teplem a oxidací způsobenou vzdušným kyslíkem, neboť může nesprávným skladováním žluknout. Žluklé oleje, které se projevují změnou chutě a vůně, tak mohou našemu zdraví spíše uškodit než prospívat.
Dávkování lněného oleje
Doporučená denní dávka je 1-2 kávové lžičky (nejlépe na lačno) ráno a večer.
Skladování
Doporučuje se tedy lněný olej skladovat v tmavém prostředí v lednici a po otevření rychle spotřebovat. Pro uchování stejně vysoké kvality po celou dobu doporučené trvanlivosti, je lněný olej uzavírán v ochranné atmosféře.
Složení
100 % panenský olej lisovaný za studena z lněných semen. Bez přídavných barvících a konzervačních látek.
Nutriční hodnoty ve 100g
Energie: 3400 kJ / 830 kcal; Tuky:95.6 g – z toho nasycené mastné kyseliny 7.6 g, mononesasycené mastné kyseliny 17.1 g, polynenasycené mastné kyseliny 70.9 g; Sacharidy: 0 g – z toho cukry 0 g; Vláknina: 0 g; Bílkoviny: 0.1 g; Sůl: 0 g
Země původu
Česká republika
Obsah
250 ml
Recept dle Dr. Budwig
Ingredience:
• 2 až 4 lžíce tvarohu (nízkotučného, 2% a méně)• 1 až 2 lžíce lněného oleje
Postup:
Směs tvarohu a lněného oleje je třeba dobře promíchat, např. pomocí tyčového mixéru při nižších otáčkách. Směs je nutné připravit ihned před konzumací, neboť je lněný olej náchylný k oxidaci.
Pro zvýšení účinku je možné do směsi také přidat 1 lžíci čerstvě rozemletých lněných semínek bohaté na lignany, které mají antioxidační účinky a podporují hormonální aktivitu, normální činnost pohlavních orgánů a srdce. Opět je třeba lněná semínka rozemlít těsně před konzumací díky zvýšené náchylnosti k oxidaci.
Zeleninový salát s lněným olejem
Ingredience
• 1/2 hlávky ledového salátu • 2 mrkve • 2 červené papriky • 1 hrst vypeckovaných oliv • 1/2 lžičky oregana• 2 stroužky česneku• 1 lžíce vody • 1 lžíce octu • 2 lžíce lněného oleje • 1 lžíce citrónové šťávy• sůl
Příprava
Mrkve oloupeme a nastrouháme nebo nakrájíme na plátky. Papriky zbavíme semen a nakrájíme na kousky. Přidáme nakrájený salát, olivy, rozetřený česnek, oregano a směs zalijeme vodou, olejem, citrónovou šťávou a octem. Vše důkladně promícháme a dosolíme.